poniedziałek, 12 marca 2018

Jak zajmować się kocim niemowlakiem?

NA WSTĘPIE PODKREŚLAM, ŻE NIE POPIERAM ROZMNAŻANIA KOTÓW, POZA LEGALNYMI HODOWLAMI, A PONIŻSZY TEKST STWORZONY ZOSTAŁ Z MYŚLĄ O KOTACH OSIEROCONYCH, ZNALEZIONYCH I NIE MA ON NA CELU WSPIERANIA PSEUDOHODOWLI ANI DOMOWEGO ROZMNAŻANIA.

Znalazłem małego kotka co mam zrobić?
W pierwszej kolejności jak najszybciej udać się do weterynarza, który zbada, sprawdzi stan zdrowia kociaka i w razie potrzeby odpowiednio zareaguje na wszelkie nieprawidłowości. To, że tobie wydaje się, na oko, iż kotek jest zdrowy, nic nie znaczy. Nie wiesz, w jakich warunkach i jak długo przebywał kotek, co go spotkało, nawet jeśli z zewnątrz wygląda dobrze, w środku mogło dojść do odwodnienia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, zarobaczenia i masy innych rzeczy. Nie oceniaj stanu zdrowia kota na „oko”. Jedyną osobą, która może prawidłowo ocenić stan malucha, jest weterynarz. Często wizyta ze znalezionym maleństwem odbywa się za darmo.
Jesteście już po wizycie u weterynarza, stan zdrowia malucha jest stabilny co dalej? Przygotuj bezpieczne, ciche i miękkie miejsce, w którym będzie przebywał maluch, kojec powinien spełniać kilka kryteriów:

- powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla Małych dzieci, innych zwierząt, przypadkowych ludzi, którzy mogliby zrobić krzywdę kotu.

- powinien znajdować się w cichym i spokojnym, bezpiecznym miejscu.
nie powinien znajdować się wysoko, kociak może wypaść z kojca i zrobić sobie krzywdę.
powinien mieć odpowiednią temperaturę w zależności od wieku kota:

W 1 tygodniu 32- 34 stopni
W 2 tygodniu 27-29 stopni
W 3 tygodniu 24-27 stopni
W 4 tygodniu 24 stopni
Powyżej 4 tygodnia 20-24 stopni

Kotek został już ulokowany w odpowiednim miejscu i odpowiedniej temperaturze. Teraz trzeba zadbać o odpowiednie żywienie. Absolutnie nie podajemy krowiego mleka. Odpowiedni preparat można nabyć u weterynarza, bardzo dobrym rozwiązaniem jest znalezienie mamki, można podać mleko zastępcze dla niemowląt lub preparat mlekozastępczy, można wykonać go też samemu w domu:

70 ml mleka odtłuszczonego
15 g niskotłuszczowego sera białego
8 g chudej siekanej wołowiny
3 g żółtka kurzego
3 ml oleju roślinnego
0,8 ml laktozy
0,2 preparatu min-Wit

Wszystko mieszamy, taki preparat należy zużyć do 12 h od sporządzenia.

Jaka ilość preparatu mlekozastępczego podajemy?
Kotek mający 1-2 dni i ważący 85-120 g = 13-18 ml na dzień na 1 kota
Kotek mający 4-6 dni i ważący 100-170 g = 17-24 ml na dzień na 1 kota
Kotek 6 dni i więcej i ważący 170-240 g = 34-60 ml na dzień na 1 kota

Jak karmić?
Specjalna buteleczka do nabycia u weterynarza i w dobrych zoologicznych. Nie karmimy kota strzykawka, jest to bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do zakrztuszenia się i śmierci.

Jak często?
- pierwsze 2 tygodnie co 2-3 godziny
- od drugiego tygodnia przerwa nocna 6-8 godzin, podajemy 4-6 posiłków na dobę
- po każdym posiłku należy masować brzuszek kotka, najlepiej robić to nawilżonym wacikiem w cieplej wodzie przez około 5-10 minut. Masować należy brzuszek w okolicach żołądka oraz okolicach odbytu. Kotek powinien wypróżniać się około 1-3 razy dziennie, jeśli tak nie jest, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Ile powinien ważyć kotek?
- w momencie urodzenia kotek powinien ważyć 85-120 g- waga powinna wzrastać o minimum 70 g tygodniowo, zalecane jest 100 g tygodniowo
Kiedy pokarm stały?
-pokarm stały można zacząć wprowadzać, stopniowo od 4 tygodnia życia
-odstawienie dietetyczne i całkowite odstawienie mleka powinno nastąpić około 6-8 tygodnia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Meow Miauu czyli wszystko o kotach , Blogger