środa, 21 lutego 2018

Jak nauczyć kota jeść dobrą karmę?

Kochani, coraz więcej z Was decyduje się na wprowadzenie karmy lepszej jakości, co bardzo mnie cieszy. Pamiętajcie jednak, że nową karmę wprowadzać należy stopniowo. Gwałtowna zmiana prowadzić może do: biegunki, wymiotów, gazów, bóli brzucha, apatii, niechęci do jedzenia nowej karmy. Dzieje się tak, ponieważ układ pokarmowy kota obciążony jest, składnikami ze słabej karmy (zboża, cukry, odpady roślinne itp.), z którymi sobie nie radzi, musi dojść on do siebie i prawidłowego funkcjonowania. 

Jak więc poprawnie przestawić kota na lepszą karmę? Mieszając dotychczasową karmę z nową, najłatwiej podzielić to na etapy:


1 etap: 5-10% nowej karmy,   90-95% starej karmy

2 etap: 20-30% nowej karmy, 70-80% starej karmy
3 etap: 40-50% nowej karmy, 50-60% starej karmy
4 etap: 60-70% nowej karmy, 30-40% starej karmy 
5 etap: 100% nowej karmy

Przedstawione etapy NIE są podziałem na dni, jeden etap nie równa się jednemu dniu. Ilość karmy w danym etapie zależy od preferencji kota w przedstawionych normach. Jeśli jest taka potrzeba, należy manipulować ilością karmy w danym etapie, zaczynając od mniejszej, pomału idąc do większej.

Przykład:
Dzień 1: 5% nowej, 95% starej 
Dzień 2: 5% nowej, 95% starej 
Dzień 3: 7% nowej, 93% starej 
Dzień 4: 10% nowej, 90% starej 
Dzień 5: 15% nowej, 85% starej 
Dzień 6: 18% nowej, 82% starej

I tak dalej :)


Ilość karmy wprowadzanej dziennie, szybkość przechodzenia między etapami i procentową proporcję należy ustalić na podstawie obserwacji swojego kota i jego reakcji na wprowadzaną zmianę. Jeśli kot nie chce jeść — być może zmiana jest zbyt gwałtowną, jeśli kot bez problemu przyjął zmianę — można pomału wprowadzać kolejny etap/zwiększyć ilość procentową. Szybkość przechodzenia między etapami zależy indywidualnie od kota i jego dotychczasowych przyzwyczajeń, nie należy kota poganiać. Wykonanie etapów powinno trwać minimum 7-14 dni, ale może trwać nawet kilka miesięcy, to sprawa bardzo indywidualna.

Bardzo ważna jest cierpliwość, niepoganianie kota, spokojne obserwowanie pupila i dostosowanie optymalnej szybkości wprowadzania zmian do potrzeb kota.


Pamiętajcie również, że głodówka nie jest dobra dla zdrowia kota i nie powinna być dłuższa niż 24h. Jeśli kot nie je spróbujcie wolniej wprowadzać zmiany lub w razie potrzeby cofnąć się o jeden krok. Przykładowo: kot jadł 20% nowej karmy i 80% starej, po zmianie na 30% nowej i 70% starej przestał jeść. Cofamy się wiec do etapu, na którym jadł i wprowadzamy zmiany wolniej, nie gwałtownie.



U niektórych kotów pomocne w przestawianiu jest dosmaczanie. Można robić to za pomocą smalcu z gęsi lub kaczki, ewentualnie sosów np. z Miamora lub
„roso
łem” (gotujemy rosół na samym mięsie, bez kości, bez przypraw i dolewamy po troszkę do karmy). Pamiętajcie jednak, że dosmaczanie nie może zastąpić mieszania, może w nim jedynie pomóc.
Przydatna mo
że okazać się również waga kuchenna do monitorowania dokładnej ilość wprowadzanych zmian oraz notes do zapisywania postępów.


Powodzenia! :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Meow Miauu czyli wszystko o kotach , Blogger