środa, 21 lutego 2018

Co kryje się w słabej jakości karmach dla zwierząt?

Dzisiaj chciałam podzielić się z Wami tym, co może kryć się w karmach, jak odnoszą się do tego normy, regulacje, prawo, jak nie dać się oszukać producentom.

Normy i regulacje prawne. 
*FDA sporządziło ustawę o żywności, na podstawie której jedzenie spożywanie przez ludzi i to dedykowane dla zwierząt powinno być na tym samym poziomie.
Mimo tej ustawy FDA napisa
ło „zasady zgodności”, regulujące co mają zamiar egzekwować, od producentów karm, a co będą ignorować.

Zasada zgodności brzmi: „Karma dla zwierząt domowych składająca się z materiału pochodzącego od chorych zwierząt lub zwierząt, które zmarły w inny sposób niż poprzez ubój, co stanowi naruszenie art. 402, nie będą podlegać zaskarżeniu, jeśli nie naruszają prawa. Będą uważane za odpowiednie do spożycia przez zwierzęta”

Oznacza to tyle, że zgodnie z rozporządzeniem FDA martwe, chore, umierające zwierzęta, które oficjalnie powinny być nielegalne, swobodnie dopuszczane są do stosowania w karmach dla zwierząt domowych bez konieczności informowania o tym konsumentów. Takie zwierzęta mogą być i są pakowane, etykietowane i sprzedawane jako karma dla zwierząt Premium.

Polityka FDA nie wyciąga również konsekwencji w używaniu do produkcji karm produktów, które mogą powodować zakażenia karmy pestycydami, chemikaliami przemysłowymi, naturalnymi substancjami toksycznymi, odchodami zwierząt, powodować skażenie mikrobiologiczne.

W 2007 roku tysiące psów i kotów w USA zmarło z powodu skażonych karm, do których składniki sprowadzane były z Chin. Przez ostatnie dziesięć lat FDA otrzymało tysiące raportów o przypadkach ciężkich zachorowań i śmierci zwierząt domowych powiązanych z konsumpcją karm z Chińskimi składnikami. Ta sytuacja nie zniechęciła jednak producentów do zaprzestania sprowadzania produktów z Chin, w rzeczywistości importowanie składników do karm dla psów i kotów z Chin wzrosła o 30 milionów funtów w ciągu zaledwie 5 lat.

Pod koniec 2015 Susan Thixton po latach pracy opartych na prawie i doświadczeniu wprowadził zaostrzenia dotyczące informacji, jakie muszą być zwarte na opakowaniu karmy. Od tamtego czasu karmy muszą zawierać między innymi: rodzaj/jakość składnika, kraj pochodzenia, informacja o GMO, termin przydatności do spożycia, ostrzeżenie o składnikach ryzyka.

Nie zapobiegło to jednak dodawania przez producentów szkodliwych substancji i składników do karm, jednak dzięki nazewnictwu, jakie

obowiązuje producentów, oglądając dokładnie składy karm, możemy wybrać te właściwe. Przód opakowania jednak nic nam na ten temat nie powie, zaostrzenia bowiem dotyczą jedynie składu, a nie opakowania, czyli reklamy. Przepisy dotyczące żywności dla zwierząt domowych określają, że na opakowaniu nie muszą znajdować się żadne ostrzeżenia, pośrednio ani bezpośrednio. Z prawnego punktu widzenia producent może okłamać konsumenta, o ile jest to częścią reklamy i marketingu.

Co kryje się pod konkretnymi określeniami w składzie karm?
Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego- nieoczyszczone głowy, nogi, pazury, narządy rodne, jelita wraz z zawartością, pióra, śladowe ilości kału, części ze zwierząt, które zmarły w sposób inny niż poprzez ubój**, śladowe ilości mięsa pochodzącego z resztek pochodzenia zwierzęcego.
„Kurczak”, „wieprzowina” itp. - może zawierać mięso (ale nie musi), inne składniki pochodzące z danego rodzaju zwierzęcia takie jak głowy, nogi, pazury, pióra.

Czego szukać w składzie karm?
Określeń mówiących jasno co zawiera karma i z jakiego konkretnie zwierzęcia, czyli takie jak: mięso z indyka, mięso mięśniowe z kurczaka, podroby drobiowe, wątroba drobiowa, serca wołowe itp.



*FDA - amerykańska agencja żywności i leków zajmująca się kontrolą żywności, paszy, karm, suplementów diety, leków i inne.
** zwierzęta, które zmarły wskutek choroby, niepełnosprawności, zwierzęta oddane do uśpienia/ utylizacji, zwierzęta pozyskane z aborcji.


Źródła
http://truthaboutpetfood.com/
www.fws.gov
www.fda.gov/
www.foodandwaterwatch.org http://associationfortruthinpetfood.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Meow Miauu czyli wszystko o kotach , Blogger