środa, 21 lutego 2018

Struwity, kryształki - Jak leczyć? Jak zapobiegać?

Dość często spotykanym problemem urologicznym u kotów są struwity zwane też kryształkami, chciałabym nieco przybliżyć Wam tę dolegliwość i wyjaśnić pokrótce jakie postępowanie dietetyczne powinno się zastosować w profilaktyce i leczeniu kryształków.

Główne przyczyny powstawania kryształków:
Karmy alkalizujące 
Sucha karma

Karmy alkalizujące to takie, które zawierają substancje alkalizujące np. wapń w ilości przekraczającej zapotrzebowanie organizmu.

Sucha karma ze względu na swoją bardzo niską wilgotność prowadzi do produkowania mniejszej ilości moczu, co zwiększa jego ciężar.

Obie grupy karm poprzez swoje właściwości sprzyjają powstaniu kryształków, a w wielu przypadkach są ich bezpośrednią przyczyną. Potwierdziły to badania prowadzone w Minnesota, Urolith Center w USA na grupie ponad 20 000 chorych kotów.

Wyleczyć kota można na trzy sposoby:
- zakwaszając mocz
- zmniejszaj
ąc ciężar właściwy moczu, czyli zwiększając jego objętość
- zmniejszając podaż substancji współtworzących kryształki

1. Zakwaszanie.
Zmniejszanie pH z 7 do 6,5 jest skuteczną metodą zmniejszania jonowości związków, które tworzą struwity. Jednak obniżenie pH jest ogromną ingerencją w gospodarkę kwasowo-zasadową i mineralną co niesie za sobą skutki uboczne. Dlatego stosowanie silnych zawkaszaczy takich jak chlorek amonowy i metioniny należy ograniczyć do minimum. Przedawkowanie chlorku amonowego lub metioniny prowadzi do braku apetytu, sinicy, niedokrwistości, methemoglobinemii, kwasicy metabolicznej, demineralizacji kości i wielu innych.

2. Zmniejszeniu ciężaru moczu.
Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na zwiększenie objętości moczu jest podawanie karmy o wysokiej wilgotności (co najmniej 80%), czyli karmy mokrej, jeśli to koniecznie to dolewanie do niej dodatkowej ilości wody. Jak sprawdzić, czy kot wytwarza wystarczającą ilość moczu? Należy oznaczyć jego ciężar właściwy, który powinien być niższy od 1,035.

3. Podawanie zmniejszonej ilości substancji współtworzących kryształki.
Jony wapnia, magnezu, sodu i potasu oraz chlorki i siarka z fosforem mają największy wpływ na gospodarkę kwasowo- zasadową. Pierwiastki te wchodzą w skład tzw. bilansu anionowo-katoniowego, który przekłada się na pH moczu. W celach profilaktycznych bilans ten w karmie powinien wynosić około 0, natomiast w celach rozpuszczenia struwitów powinien mieścić się w przedziale -150 do -260.

Jaka dieta jest najlepsza, aby na dobre pozbyć się problemu struwitów?
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest podawanie karmy mokrej lub karmy mokrej z dodatkiem wody, która odpowiednio nawodni kota, a co za tym idzie, zmniejszy ciężar moczu. Dodatkowo istotne jest kontrolowanie ilości substancji podawanych wraz z jedzeniem. Skupić się jednak musimy nie na substancjach powodujących, że problem zniknie tylko tych, które są odpowiedzialne za powstawanie kryształków. Czyli jakich? Nie więcej niż około 40 mg/MJ energii strawnej magnezu, oraz 250mg/ MJ energii strawnej fosforu.

Jaka dieta najlepsza jest w profilaktyce kryształków?
Podawanie karmy mokrej lub karmy mokrej z dodatkiem wody jako podstawa diety, ograniczenie karmy suchej do minimum lub całkowite jej wyeliminowanie, niepodawanie karm alkalizujących.

Jak rozpoznać karmy alkalizujące?
Jak wspomniałam wyżej karmy alkalizujące to takie, które zawierają substancje alkalizujące np. wapń w ilości przekraczającej zapotrzebowanie organizmu. Wystarczy więc poznać zapotrzebowanie kociego organizmu na poszczególne składniki by wiedzieć czym kierować się przy wyborze karmy. Poniżej zamieszczam zalecenia według The Association of American Feed Control oraz według FEDIAF, the European Pet Food Industry Federation w zestawieniu z naturalnym pożywieniem kota, w tym przypadku myszy i szczura. 






Źródła:
http://www.nal.usda.gov/awic/zoo/WholePreyFinal02May29.pdf https://library.villanova.edu/Find/Record/764467/Description http://www.aafco.org
http://firstsnow.pl

http://www.felinologia.org.pl page4image1655856 page4image1656064 page4image1656272

http://www.fediaf.org
https://www.vetmed.umn.edu/centers-programs/minnesota-urolith-center 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Meow Miauu czyli wszystko o kotach , Blogger